Nieuwbouw Citadel College – Nijmegen-noord

Nijmegen, 25 januari 2011

Overeenkomst over nieuwbouw Citadel College aan Graaf Alardsingel

Het Citadel College krijgt in 2012 een nieuw onderkomen aan de Graaf Alardsingel in Nijmegen-Noord. Het college van burgemeester en wethouders heeft vandaag in principe ingestemd met het overhevelen van de benodigde gronden en gelden aan De Alliantie Voortgezet Onderwijs, het overkoepelende schoolbestuur van het Citadel College. Het gebouw biedt onderdak aan 1000 VMBO-theorie/HAVO/VWO-leerlingen. Bij de school komt ook een nieuwe sporthal. De leerlingen van het VMBO-praktijkonderwijs blijven voorlopig op de huidige locatie van het Citadel College aan de Dijkstraat.

Door de bevolkingsgroei in het nieuwe stadsdeel Nijmegen-Noord neemt de vraag naar onderwijs- en sportvoorzieningen explosief toe. Voor voortgezet onderwijs kunnen leerlingen uit Nijmegen-Noord terecht op het Citadel College. Deze school ging in augustus 2007 van start met 77 leerlingen in het voormalige gebouw van de Lentse Potgrond aan de Dijkstraat in Lent. De schoolpopulatie is inmiddels doorgegroeid naar 420 leerlingen. Die krijgen les in een gebouw dat plek biedt aan maximaal 450 leerlingen. Gezien de gestage groei is de verwachting dat de school al op korte termijn uit zijn jasje groeit. In het schooljaar 2012/2013 ligt het geschatte aantal leerlingen op ruim 650. Op de wat langere termijn wordt uitgegaan van 1100 tot 1440 leerlingen.

De Alliantie Voortgezet Onderwijs is van plan om de nieuwbouw van het Citadel College in 2012 te realiseren binnen de zogenoemde ‘Driehoek Lent’. Dit is het gebied tussen de Griftdijk-Noord, de Spoorstraat en de Graaf Alardsingel. De leerlingen van het VMBO-beroepsonderwijs blijven na de oplevering van de nieuwbouw voorlopig op de huidige locatie van het Citadel College aan de Dijkstraat. Deze locatie kent voor de korte termijn prima faciliteiten om VMBO-bk-leerlingen op te leiden. Het Citadel College blijft deze locatie daarom voorlopig gebruiken. Op de langere termijn is grond gereserveerd voor nieuwbouw voor het VMBO-beroepsonderwijs in het toekomstige woongebied Broodkorf.

Sporthal
Omdat in Nijmegen-Noord op korte termijn ook een tekort ontstaat aan gymzaalcapaciteit voor bewegingsonderwijs en sport, bouwt de gemeente in de Driehoek Lent een sporthal. Deze kan gebruikt worden voor het bewegingsonderwijs van het Citadel College, en wordt in de avonduren en weekenden geëxploiteerd als sportvoorziening voor de inwoners van Nijmegen-Noord. Het bestemmingsplan dat het nieuwe schoolgebouw en sporthal mogelijk maakt is inmiddels vastgesteld.

De nieuwbouw van het Citadel College wordt mogelijk gemaakt door het sluiten van een zogenoemde doordecentralisatieovereenkomst met het schoolbestuur Alliantie Voortgezet Onderwijs. Met ingang van 2008 heeft de gemeente het economisch eigendom van de meeste schoolgebouwen in de stad overgedragen aan de Nijmeegse schoolbesturen in het primair en voortgezet onderwijs. De scholen zijn voortaan zelf verantwoordelijk voor het financieren, onderhouden en vernieuwen van hun schoolgebouwen. Door deze ‘doordecentralisatie’ kunnen de schoolbesturen sneller en efficiënter hun schoolgebouwen vernieuwen. Mede omdat bij de besluitvorming in 2007 nog niet duidelijk was hoe het Citadel College zich zou ontwikkelen, is destijds besloten de school voorlopig niet door te decentraliseren. Door de gunstige rentestand, de stabiele leerlingengroei en het op de huidige markt te verwachten aanbestedingsvoordeel voor de nieuwbouw aan de Graaf Alardsingel, vinden gemeente en de Alliantie Voortgezet Onderwijs het verantwoord om dat nu alsnog te doen. Dit is ook financieel voordeliger dan het gedurende een aantal jaren bijplaatsen van noodlokalen aan de Dijkstraat. Dat zou ten koste gaan van het budget voor nieuwbouw. Zelf bouwen door de gemeente betekent een latere start van de bouw, waardoor het nieuwe pand niet in 2012 opgeleverd kan worden, en er ook dure noodlokalen bijgeplaatst moeten worden..

Gemeentelijke investering
Om de nieuwbouw van het Citadel College en de nieuwe sporthal mogelijk te maken is in het kader van de doorcentralisatie een eenmalige bijdrage van de gemeente aan het schoolbestuur de Alliantie Voortgezet Onderwijs nodig van € 2,5 miljoen. Dit is € 500.000,- meer dan in het coalitie-akkoord voor dit doel was gereserveerd. Om dit tekort te dekken én om de nieuwe sporthal mogelijk te maken heeft het college een herprioritering gemaakt. Het investeringsbudget dat gereserveerd is voor nieuwbouw van wijkcentrum Heseveld (€ 1,5 miljoen) wordt overgeheveld naar de nieuwe sporthal (€ 1 miljoen) en de nieuwe school (€ 0,5 miljoen). Omdat het wijkcentrum in Heseveld nog een aantal jaren meekan kiest het college voor een grondige opknapbeurt en uitstel van de nieuwbouw van het wijkcentrum. De gemeente blijft wel meewerken aan het ontwikkelen van seniorenwoningen bij het wijkcentrum.
Dat het college prioriteit wil geven aan het Citadel College heeft alles te maken met de urgentie die er is t.a.v. het op korte termijn te verwachten ruimtegebrek van deze school en de wettelijke zorgplicht die de gemeente heeft t.a.v. adequate huisvesting voor scholen.

De overeenkomst met de Alliantie Voortgezet Onderwijs wordt eerst voorgelegd aan de gemeenteraad. Die kan nog zijn wensen en bedenkingen kenbaar maken. Daarna neemt het college een definitief besluit.

Bron Gemeente Nijmegen