Nijmegen, 2 november 2012
Reactie op Regeerakkoord ‘Bruggen slaan’
G32-Steden pakken de handschoen op, maar hebben ernstige zorgen over de financiën
In een bijeenkomst met leden van de Tweede Kamer liet G32-voorzitter Hubert Bruls (burgemeester van Nijmegen) donderdagavond 1 november weten dat de steden graag snel met het kabinet in gesprek willen over het regeerakkoord en over de rol en bevoegdheden van grote gemeenten. Tijdens de bijeenkomst gingen bestuurders van de grote (G32) steden met Kamerleden in gesprek over de voor de steden belangrijke vraagstukken.
Handschoen oppakken
‘Bruggen slaan’ is de naam van het regeerakkoord. De G32-steden herkennen zich in deze titel, aldus Hubert Bruls. Bruggen slaan, partijen verbinden is wat stadsbestuurders voortdurend doen in hun stad en in hun regio. Het G32-Stedennetwerk constateert aanzetten, onder meer op het gebied van de zorg en de woningmarkt. De G32 stelt vast dat het kabinet kiest voor het vol inzetten op bestuurskracht bij de lokale overheid. Noodzakelijk, gezien de opgaven waar gemeenten voor staan. Het kabinet kiest voor taakdifferentiatie en streeft naar grotere gemeenten. Het G32-Stedennetwerk ziet voordelen in zo’n keuze maar mist een visie van het kabinet hoe dit te realiseren. Het stedennetwerk bepleit, dat in stedelijke regio’s grote en kleine gemeenten intensiever gaan samenwerken en daartoe zelf de beste vorm kiezen. Denk aan gemeenschappelijke regelingen, herindeling of taakdifferentiatie.
Dit mag geen vrijblijvende zaak zijn, per stedelijke regio dient men de keuze binnen een half jaar te maken, waarbij landelijke (financiële) prikkels noodzakelijk zijn. De traagste gemeente mag anderen in de regio niet blokkeren.
De grote gemeenten pakken de handschoen graag op, in het sociaal domein (decentralisaties), op de woningmarkt en ook in het economisch topsectorenbeleid. De steden van het G32-netwerk hebben laten zien dat zij ontwikkelkracht en innovatief vermogen kunnen genereren.
Ernstige zorgen over de financiën
De Nederlandse steden maken zich ernstige zorgen over de financiële randvoorwaarden. Zij begrijpen de noodzaak tot bezuinigingen, maar vinden net als de VNG dat het lokale bestuur onevenredig veel getroffen wordt. Deze reeks van bezuinigingen en maatregelen (inclusief de Wet HOF) zal de effectiviteit van het lokale bestuur inperken. Zoals het G32-Stedennetwerk eerder stelde: niet het blind wegzetten van een zo groot mogelijk bedrag aan bezuinigingen maar het zo effectief mogelijk laten functioneren van decentrale overheden moet de insteek zijn.
Wisselend beeld
Tevredenheid en zorg wisselen elkaar af, zo bleek ook tijdens de G32-bijeenkomst met Kamerleden. Tevredenheid dat de decentralisaties in het sociale domein onverminderd worden doorgezet, maar zorg over de enorme bezuinigingen met name bij taken die onderdeel uit gaan maken van de WMO. Tevredenheid met maatregelen om de woningmarkt op gang te brengen, maar zorg over het feit dat het investeringsvermogen van de corporaties nog meer onder druk komt te staan en dat een paragraaf over de stedelijke vernieuwing ontbreekt. Tijdens de bijeenkomst is daarbij indringend gesproken over de positie van corporaties. Corporaties zijn de partners van de steden. De heffingen op de corporaties zijn een ernstige bedreiging voor het investeringsvermogen van de corporaties, en daarmee voor de investeringen in stedelijke vernieuwing en leefbaarheid.
Op sociaal terrein maken de steden zich onder andere zorgen over het afschaffen van de huishoudelijke hulp, het zonder budget overhevelen van de dagbesteding naar gemeenten en het verder snijden in de re-integratiemiddelen.
Tevredenheid ten slotte over het voortzetten van het economisch topsectorenbeleid, maar zorg of de verschillende in het regeerakkoord genoemde onderwerpen van het economisch domein wel in samenhang uitgevoerd zullen worden. De herstructurering van kantoorlocaties is belangrijk voor de steden. De steden willen hierbij wel dat het mogelijk is om op lokaal niveau afspraken te maken, waarbij de eigenaren van de locaties hun verantwoordelijkheid nemen.
Uitnodiging aan Tweede Kamerfracties
De G32-steden herhalen hun oproep aan het kabinet, zoals recent overgenomen door de VNG, om binnen 3 maanden na installatie met gemeenten tot afspraken te komen over randvoorwaarden die gelden voor alle decentralisaties. Gezien de ambities uit het regeerakkoord van het kabinet Rutte II moet daarbij, zo zijn de steden van mening, ook de vormgeving van binnenlands bestuur worden betrokken. Tijdens de bijeenkomst zijn de Kamerleden van harte uitgenodigd om deze oproep vanuit het parlement te herhalen.
Bron Gemeente Nijmegen