Ontmoetingen in oorlogstijd – Museum Het Valkhof

Museum-Het-Valkhof-2014-Ontmoetingen_in_oorlogstijd

Ontmoetingen in oorlogstijd
het verhaal van de Tweede Wereldoorlog in Nijmegen

Nog t/m 22 februari 2015

Op 20 september, de dag dat Nijmegen 70 jaar bevrijd is, opent in Museum Het Valkhof de tentoonstelling ‘Ontmoetingen in oorlogstijd’. Deze bijzonder vormgegeven tentoonstelling vertelt het verhaal van de Tweede Wereldoorlog in Nijmegen. Nijmegen was een gewone Nederlandse stad in oorlogstijd, maar ook een stad aan de grens met Duitsland. En zoals meer grenssteden was er een duidelijke band met Duitsland. In de tentoonstelling staan negen mensen centraal: van burgemeester tot overste van een vrouwenklooster, van verzetsman tot fanatiek NSB-er. Hun persoonlijke en waargebeurde verhalen lopen als een rode draad door de expositie en geven diepte aan de grote geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog. Nu Nederland 70 jaar bevrijd is, blijkt de lijn tussen goed en fout lang niet altijd zo scherp te trekken als we eerder misschien dachten.

100 meter geschiedenis
Het chronologische verhaal wordt verteld met tekst, foto’s en bewegend beeld in een ruim 100 meter lange tijdlijn die door de tentoonstellingszalen meandert. De tijdlijn bestaat uit drie lagen die het oorlogsverhaal in Nijmegen, in de regio én in Nederland vertelt. De tijdlijn start in 1929 met de aanstelling van Joseph Steinweg als nieuwe burgemeester van Nijmegen en eindigt in 1945 met de start van de Neurenbergprocessen. In de tijdlijn zijn ook de negen levensverhalen opgenomen.

22 februari 1944
Een grote klap voor Nijmegen kwam op 22 februari 1944, toen door een noodlottige samenloop van omstandigheden de stad door de geallieerden werd gebombardeerd. Het historische stadscentrum van Nijmegen werd verwoest. Er brak overal brand uit die, door het wegvallen van de waterdruk, niet geblust kon worden. De gevolgen van het bombardement waren desastreus; meer dan 800 mensen verloren het leven. In een speciaal ingerichte ruimte wordt teruggegrepen naar het moment van het vallen van de bommen en de gevolgen ervan.

Aangrijpende gebeurtenissen en verhalen
Naast de 100 meter lange tijdlijn en het bombardement geven audiofragmenten, oude filmbeelden en authentieke documenten meer informatie over het leven in tijden van oorlog. Achter iedere voordeur schuilt wel een bijzonder verhaal. Er is ook ruim aandacht voor de jodenvervolging en het verzet. Ook de bevrijding tijdens de Operatie Market Garden en de maanden erna komen aan bod. De stad bleef maanden in de frontlinie, waardoor nog honderden doden vielen. In de laatste zaal van de tentoonstelling kunnen bezoekers op een bijzondere manier een herinnering of gedachte achterlaten.

Museum Het Valkhof
Kelfkensbos 59, Nijmegen,
T 024-360 88 05,
Meer info: www.museumhetvalkhof.nl
Open: di-zo: 11-17 uur

De tentoonstelling ‘Ontmoetingen in oorlogstijd’ wordt in het kader van INTERREG IV A programma Deutschland-Nederland mede gefinancierd door het Europese Fonds voor Regionale Ontwikkeling (EFRO), Provincie Gelderland en Ministerium für Wirtschaft NRW. Het wordt begeleid door het programmamanagement bij de Euregio Rijn-Waal.