Terug in de Elektriciteit

Expositie Terug in de Elektriciteit

Nieuwe expositie in het Huis van de Nijmeegse Geschiedenis: “Terug in de Elektriciteit”

Vanaf 17 mei 2013 t/m 28 augustus 2013 is in de Mariënburgkapel een tentoonstelling te zien die een inkijkje geeft in het Nijmeegse industriële verleden. De tentoonstelling is gratis toegankelijk tijdens de openingstijden van het Huis (dinsdag-zaterdag 11.00-17.00 uur en op koopzondagen vanaf 12.00-17.00 uur). Beleef de geschiedenis van de Nijmeegse Industrie. Een geschiedenis die pas goed op gang kwam met de opkomst van de elektriciteit.

In Terug in de elektriciteit worden typisch Nijmeegse bedrijven uit het rijke industriële verleden van de Waalstad in beeld gebracht. Want Nijmegen was vroeger een echte industriestad. Een flinke impuls kreeg de industrie door de komst van de elektriciteit, zo rond 1900. Drie belangrijke nog bestaande elektrotechnische Nijmeegse industrieën participeren in deze tentoonstelling: NXP (voorheen Philips), Alewijnse en Smit Transformatoren. Hun geschiedenis wordt getoond met beelden en verhalen uit het verleden, en ook komen in de expositie het heden en de toekomst van die drie bedrijven aan de orde. Naast foto’s, films en interviews zijn er objecten zoals een lichtmachine geproduceerd door Smit uit het begin van de vorige eeuw en een moderne hybride aandrijving van Alewijnse.

Tijdens de looptijd van de tentoonstelling vinden verder de volgende activiteiten plaats:

– Op het Mariënburgplein staat een bijzondere transformator ter ere van het honderdjarig bestaan van de Koninklijke Smit Transformatoren in mei 2013.

– Het Technisch Creatief Centrum Nijmegen en Junior Technovium organiseren op woensdagmiddagen speciale inloop workshops en lezingen voor jongeren over techniek. Opgave via de website www.tccn.info

– In samenwerking met Stichting Nijmegen Blijft in Beeld worden op 21 mei van 19.30-21.30 uur films vertoond uit de geschiedenis van de Nijmeegse industrie. Aanmelden kan tot dinsdagmiddag 21 mei 17.00 uur via telefoonnummer (024) 329 36 99 (tijdens de openingstijden van het Huis). Er zijn maximaal 75 plaatsen.

– Op 3 juli is er een speciale dag voor ex-werknemers met films en de presentatie van het boek “Voor drie tientjes in de week” met interviews met ex-werknemers van Nijmeegse bedrijven.

De expositie is tot stand gekomen dankzij Stichting Industrieel Erfgoed Nijmegen en Omgeving (STIENEO) en het Novio Experience Museum (NEM). STIENEO is in 2010 opgericht om het industrieel verleden van Nijmegen levend te houden. Het NEM is een museum dat op het terrein van NXP (voorheen Philips) een uitgebreide collectie exposeert. De verzameling bestaat uit halfgeleiders, transistoren en chips uit de geschiedenis van Philips. Voor meer informatie zie ook www.huisvandenijmeegsegeschiedenis.nl